fbpx

Miks on käigukasti õli vajalik?

Käigukast on seade, milles toimub mehaaniline liikumine. Kõikvõimalikku mehaanilist liikumist sisaldavas seadmes on elutähtsal kohal õli. Õli kaitseb seadet, määrib liikuvaid osi ning vähendab seeläbi hõõrdumist, mis omakorda tähendab nende osade väiksemat kulumist ja pikemat eluiga.

Õli ja selle seisu eest hoolt kandmine on oluline nii manuaal- kui automaatkäigukastiga autode töökorras hoidmise jaoks. Sellest tuleneb ka vajadus käigukasti õli vahetuseks.

Millal vahetada õli manuaalkäigukastiga autol?

Manuaalkäigukasti puhul on õlivahetuse osas mõistlik kinni pidada tootja nõuannetest. Üldiselt ei ületa soovitus 60 000 km läbisõitmise piiri. See on ka professionaalide soovitatud õlivahetuse intervallide ülempiir, mida oleks mõistlik meeles pidada.

Kas ka automaatkäigukast vajab õlivahetust?

Pisut põnevam on lugu automaatkäigukastiga. Sõnaga “automaat” ei kaasne kahjuks asjaolu, et see automaatselt ise ka õli suudaks vahetada. Küll aga kipuvad nii arvama enamik autotootjaid, kes korrapärastesse hooldusprogrammidesse üldjuhul käigukasti õlivahetust ei kaasa.

Uuemate autode puhul on tavaks väita, et automaatkastid on hooldevabad ning täidetud eluaegse (“lifetime”) õliga. Eluaegse puhul peetakse ameerikaliku liialdusena silmas siiski garantiiperioodi ning ehk pisut enamgi, kuid kindlasti ei saa väita, et õli kestab terve auto oodatava eluea. Õlivahetusest hoidunud kastidega tekivad probleemid juba ca 150 000 km läbimisel.


Millal vahetada õli automaatkäigukastiga autol?

Vastupidiselt autotootjatele soovitavad käigukastitootjad ise eluaegse õli juttu mitte niivõrd tõsiselt võtta ning õlivahetust soovitatakse teostada iga 30 000-60 000 km läbimise järel, sõltuvalt konkreetse käigukasti mudelist. Automaatkasti puhul tasub õlivahetuse korral kindluse mõttes välja vahetada ka käigukasti õlifilter, et garanteerida maksimaalne tulemus ja käigukasti sujuv töö ning pikk eluiga.

Kokkuvõtteks

Käigukasti õlivahetuse planeerimisel tasub alati arvestada tootja poolt ettenähtud soovitusi või konsulteerida professionaalidega. Õlivahetus tasub kindlasti ette võtta kasutatud auto ostu puhul, kui selle eelmine omanik kindlalt väita ei saa, et see varasemalt õigel ajal juba teostatud on.

Käigukasti õlivahetus ei ole asjatundlike remondimeeste jaoks pikk protsess. Protseduuri aeg ja teostamise hind sõltuvad aga konkreetsest autost ning selle käigukasti eripäradest (õli kogus jne).