fbpx

Rehvid ühendavad autot sõiduteega. Sellele lihtsale, kuid olulisele asjaolule toetudes saame aru, et olgu auto muus osas nii heas korras kui tahes, mängivad absoluutselt igasuguste sõiduomaduste suhtes kõige suuremat rolli just rehvid.

Teadlikule autojuhile on selge, et rehvides sisalduvat rõhku ja rehvide enda seisukorda tuleb kontrollida pidevalt. Kuidas aga tunda aegsasti ära hetk, mil rehvikomplekt välja vahetada?

Rehvimustri jääksügavus

Kõige lihtsam viis rehvide seisukorra kontrolliks on mustri jääksügavuse kontrollimine. Kui rehvimustrit on alles vähem kui 3-5 millimeetrit, siis ei ole nende rehvidega enam mitte ainult keelatud, vaid ka eluohtlik sõita. Sellised rehvid on kaotanud igasugused tööomadused ning vajavad kohest väljavahetamist.

Seisnud rehvid lähevad halvaks

Rehvide vanus ei tohiks olla suurem kui viis aastat. Seda ka juhul, kui rehvid on kasutuna seisnud. Rehvisegu kõveneb ajapikku ka kasutult seistes ning tööomadused kaovad ajapikku. Eriti oluline on see talverehvide puhul.

Lamellrehvid töötavad talvistes tingimustes ainult juhul, kui rehvisegu on pehme ning naastrehvide puhul kipuvad rehvid peale pikka seismist väga kiiresti suure osa naastudest välja viskama, kuna kõvenenud segu ei hoia neid enam kinni.

Defektid ja ebaühtlane kulumine

Rehvide visuaalne kontroll võiks ilmsiks tuua rehvide ebaühtlase kulumise või muud visuaalsed defektid nagu mullid, praod või rebendid. Ebaühtlane kulumine võib suure tõenäosusega olla märk tasakaalustamata sildadest või vigastest veermikuosadest. Selle vastu aitab sillastendi tegemine ning veermiku kontroll. Tasub silmas pidada, et ebaühtlaselt kulunud rehvid võivad osutuda ohtlikumaks kui samaväärselt, kuid ühtlaselt kulunud rehvid.

Talverehvihooajale aegsasti ja ohutult vastu

Rehvivahetushooajal tasub kindlasti neid asjaolusid arvesse võttes uuele ringile minevad talverehvid kriitilise pilguga üle vaadata või lasta seda teha asjatundjatel. Rehve on mõistlik välja vahetada terve jooksu kaupa, unustamata vähemalt mõne vahetuse tagant ka tagavararatast.

Kindlasti tuleb talvehooajale lamellrehvidega vastu minnes kontrollida ka nende seisukorda, kuna kulunud või vanad lamellrehvid ei tööta raskestes tingimustes enam täieliku efektiivsusega. Kui sõidud on pikad, suurematel kiirustel või raskemates tingimustes, tasub kindlasti kaaluda naastrehvidele üleminekut. Samuti soovitatakse naastrehve kasutada kogenematutel autojuhtidel.

Soovitame rehvivahetuse ette võtta aegsasti. Argument, et talv võib saabuda hilja ning talverehvid kuluvad puhtal asfaldil kiiresti, ei tohiks üle kaaluda ohutust enda ja teiste liiklejate suhtes. Lisaks saab varajasel rehvivahetusel vältida pikki järjekordi.