fbpx

Miks kasutatud autosid ostetakse?

Tihtipeale on kasutatud auto ostmine mõistlik lahendus. Auto kaotab esindusest välja veeredes juba suure osa turuväärtusest, ostja võib soovida mõnd kindlat mudelit, mida enam uuena osta ei saa, rahaliselt pole uue ostmine võimalik jne. Põhjuseid selleks võib olla mitmesuguseid. Et aga kasutatud autode turg on elav ja kirju, tasub sellesse ostusooviga sukeldujal lähtuda mõnest kindlast põhitõest.

Meeles tuleb pidada tõsiasja, et ostja soovib võimalikult väikese raha eest osta võimalikult head autot ning müüja seevastu soovib sageli olenemata auto tegelikust seisukorrast saada selle eest võimalikult kõrget hinda.

Kust alustada kasutatud auto otsingut?

Eeltöö võiks oma aja, raha ja närvide kokkuhoiuks alata juba kodus. Kuna müügikuulutused on nüüdseks juba pea täielikult kolinud internetti, piisab esialgse valiku tegemiseks arvutist või nutitelefonist.

Kõige usaldusväärsem müügiportaal on jätkuvalt auto24.ee, kuna seal on hea kiire pilguga eristada asjalikke kuulutusi kahtlust tekitavatest. Mida rohkem lünki auto kohta käiva info osas on täidetud, seda rohkem müüja auto kohta teab ning märkimisväärseks peab. Kui lüngad nagu VIN-kood, läbisõit ja hooldusraamatu olemasolu on täitmata, tuleks kuulutusse juba eos kriitiliselt suhtuda.

Auto registreerimisnumbri järgi saab Maanteeameti e-teenindusest küll selle info enamasti kätte, ent kui müüja seda kuulutuses välja pole toonud, võib tal suure tõenäosusega olla midagi varjata. Või siis kui mitte seda, on kuulutus tehtud hooletult ning tihti võib eeldada, et ka autoga on hooletult ringi käidud.

Kasutatud auto puhul on ajalugu oluline

Kui autol on Eesti ajalugu, täidetud hooldusraamat, läbisõit on tehnoülevaatuste lõikes loogiline ja klapib hooldusraamatus olevaga, siis on tegemist vähemalt selles osas üsna turvalise valikuga, mida vaatama minna.

Veelgi turvalisem on auto osta mõne esinduse või usaldusväärse töökoja järelturu autode valiku seast. Sealsed hinnad võivad olla küll kõrgemad, kuid on üldjuhul ka õigustatud, kuna esinduse poolt varem välja liisitud autod on olnud esinduse pideva tähelepanu all garantiiremondi-hoolduse perioodil.

Kas usaldada ilusaid pilte?

Eraisikult autot ostes tasub lähtuda mõnest lihtsast tõest. Mida kvaliteetsemad ja ausamad on autost tehtud pildid, seda parem. Pilte ei tasu aga ülemäära uskuda. Auto metallik värvitoon petab pildil tihtilugu ära ka päriselus üsna ilmselged iluvead. Sageli on pildid tehtud üsna kaugelt ja soosivas valguses. Autot võib olla pildistatud oma ilusamalt näopoolelt, sisu kohta käivad pildid võivad olla tehtud ainsatest tervetest nuppudest või istmetest.

Plusspunkte võiks ostuhuvilise silmis pälvida piltide rohkus ja ülevaatlikkus. Kui pisemaid iluvigu on pildistatud, on see pigem hea asjaolu, kuna selliseid leidub kasutatul autol väga suure tõenäosusega niikuinii. Hea on neist aga juba enne vaatama minekut teadlik olla.

Proovisõit kasutatud autoga?

Kindlasti tuleb autoga teha proovisõitu. Kui müüja sellega nõus ei ole või tõrgub, siis võib heaga takso tellida ning telefonist auto24 edasi scrollida.

Proovisõidu eesmärk on saada ülevaade nii konkreetse masina seisukorrast kui antud margi/mudeli eripäradest üldisemalt. Ei tasu häbeneda müüjale ütlemast, et auto seisukorra kohta ei ole ühtegi halba sõna öelda, kuid auto ise lihtsalt ei meeldi mulle – näiteks on jalgadel liiga vähe ruumi või ei näe hästi tagumisest aknast välja. Müüja peab oskama arvestada sellega, et ostjal ei pruugi antud automudeliga varasemaid kokkupuuteid olla.

Proovisõidul tasub sõita nii väiksel kui suuremal kiirusel, et saada aru auto omadustest nii linnas kui trassil. Proovisõidu ajaks oleks mõistlik raadio maha keerata ning hinnata kõrvad kikkis auto tehtavat heli – kas kuskilt kostub kahtlasena kõlavat kolinat-vilinat-kolksumist.

Kui sellest kõigest ei piisa

Kõige turvalisem lahendus kasutatud auto ostmiseks on viia auto ostueelsesse kontrolli mõnda usaldusväärsesse töökotta. Töökoda teeb autole mõistliku tasu eest põhjaliku kontrolli. Kui öeldakse, et auto on oma hinna ja vanuse kohta väga heas korras, võib auto rahuliku südamega ära osta. Kui öeldakse, et lähiajal või kohe vajaks vahetust see ja teine detail, kuid üldiselt on auto seisukord hea, siis võib teha omad kalkulatsioonid, selle valguses hinda tingida jne.

Ostueelne kontroll on eriti mõistlik lahendus juhul, kui ostja ei tunne end autode vallas piisavalt pädevana, et üsna riskantset ostuotsust täielikult enda kanda võtta.