fbpx

Kasutatud auto soetamise protsess võib olla küllaltki stressirohke tegevus. Et aga minimeerida stressitunde jätkumist ostetud auto kasutamisel, tuleb enne ostu veenduda, et tegemist on tõesti oma hinda väärt sõidukiga.

Mida saab ostja ise kontrollida?

Kui esialgne taustakontroll (maanteeameti e-teenindus; sõiduki liikluskahjude kontroll; VIN-koodi kontrollid) ja proovisõit tehtud ning peale seda auto meeldib, tasub kaaluda sõiduki ostueelsesse kontrolli viimist. Kui omanik kontrollist mingil põhjusel keeldub, peaks ostuhuvilisel selle peale kindlasti punane tuluke põlema lööma.

Mida sisaldab auto ostueelne kontroll?

Auto ostueelne kontroll sisaldab endas spetsiaalse atribuutikaga läbiviidavat diagnostikat ja veakoodide lugemist, auto visuaalset kontrolli asjatundjate poolt (varjatud puudused jms), pikka ja põhjalikku proovisõitu erinevatel kiirustel ja pööretel, veermiku ja silladetailide kontrolli, mootori vedelike kontrolli, mootori välist kontrolli (lekete jms tuvastamine), käigukasti välist kontrolli.

Vajadusel, näiteks kallima või n-ö kahtlaselt hea hinnaga auto ostmise puhul võib kaaluda ka ostueelse kontrolli läbiviimist margiesinduses või “automaakleri” teenust pakkuvate ettevõtete poolt, kes viivad läbi ka täiendava taustakontrolli, esitavad veel omapoolse hindamisakti ja teevad turuhinna päringu.

Milliseid võimalusi on auto ostueelseks kontrollimiseks olemas?

Võimalik on tellida ka põhjalikumaid kontrolle, näiteks 100-punkti test jne. Selliste teenuste kasutamine on kindlasti hädavajalik juhul, kui mingil põhjusel ei saa ise autot vaatama minna (näiteks välismaalt ostmine) või puuduvad igasugused kogemused ja teadmised auto ostmise kohta.

Meelespea autoostuks

Kahtlemata ei tasu kasutatud autot osta kui põrsast kotis ning kindlasti ei tohi end petta lasta suusõnalistest lubadustest auto ideaalse korrasoleku kohta ega tavatult madalast “kiirmüügihinnast”. Et autoostuga mitte näppu lõigata, tasub ka kogenud ning asjatundlikul autoostjal otsuste tegemisel abi paluda spetsialistidelt. Ostueelne kontroll on uus hea tava, mis kaitseb nii autoostjaid kui ka ausaid automüüjaid.